Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi

CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE

ADRES
Kadıoğlu Mah. Vali Fuat Cad. No 5 Eyyübiye Şanlıurfa
TELEFON
+90 414 215 93 77 | +90 533 208 35 99
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Cevahir Han, 500 kişilik avlusu, 150 kişilik kapalı salonu, 16 kişilik VIP salonu, 60 kişilik şark odaları, 750 kişilik terası, internet hizmeti, otopark ile kusursuz hizmet anlayışınının ön plana çıktığı özel bir mekan..

Cevahir’in menüsünde Urfa yemekleri ve kebaplar ön planda Borani, içli köfte, dolmalı köfte, patlıcanlı kebap, keme kebapı, soğan kebabı, kuzu tandır – iç pilav, çömlek, şıllık tatlısı, kadayıf ve konak sarması iddialı çeşitlerimizden yalnızca birkaçı..

Cevahir’de ayrıca her gün yöresel serpme kahvaltı keyfini canlı müzik eşliğinde yaşayabilirsiniz.

TARİHÇE : 

Tarihi İpekyol güzergâhının ana merkezi olan Şanlıurfa’da ticaret en önemli geçim kaynaklarındandır. Bu nedenle gerek Selçukluların gerek Osmanlıların bu bölgede ticaret merkezleri oluşturması zorunlu hale gelmiştir. Bunlardan en belirgin olanları Han-el Barür ve Çarmelik Kervansarayı Selçuklu eserleri olarak literatürlerde yer alırken Gümrük, Mençek, Millet, Samsat gibi hanlarda Osmanlı döneminden sayılabilecek eserlerdendir.

Samsat Han tarihi ipek ve baharat yolu güzergâhında Ruha’nın ise en önemli ticari şehir kapılarından Samsat Kapı ve Samsat Köprünün yakınında bulunması ve bu kapıdan giren kervanların ilk uğrayacağı hanlardan olması yapının önemini bir kat daha arttırmaktadır. Şehir surlarının içerisinde yer alması bir menzil hanı değil de sur içi hanı olmasını sağlamış bu nedenle özellikle doğu bölgelerinden gelen kervanların Samsat Kapıdan girişteki ilk durakları olmuştur.

Zaman içerisinde ticari faaliyetlerin azalması hanın kullanılmamasına neden olmuştur. Son zamanlarda ise yöre halkından edinilen bilgiler ışığında bir dönem yaralı askerlere sağlık hizmetlerinin verildiği bir tesis şeklinde kullanılmıştır.

Sonrasında ise Şanlıurfa’nın ilk sanayii sitesi olarak hizmet vermiştir. 2015 yılı Ocak itibariyle yapının bütünlüğünü bozmadan restorasyonu tarafımızdan yapılmış olup;han Şanlıurfa turizmine kazandırılmıştır. Böylece Han koruma altına alınmış ve tarihi mirasa sahip çıkılmıştır. Aslına uygun bir şekilde onarılarak kullanıma açılan han gelecek nesillerimize de geçişimizin sosyo-ekonomik anlamda nasıl bir gelişim gösterdiğini yansıtacak; aynı zamanda onlarında bu mirasa sahip çıkma yolunda önemli bir ışık olacaktır.

RESTAURANT :

Dünya Mutfağı, Türk Yemekleri ve mahalli yemeklerden oluşan zengin menüsüyle hizmet vermektedir

500 kişilik avlu, 850 kişilik teras, 150 kişilik kraliçe Şalmeth,, 15 kişilik Kraliçe Melanipe, 10 kişilik Kraliçe Penthesilia, 20 kişilik Kraliçe Hippolyte, 35 kişilik Kraliçe Antiope salon ve odalar ile hizmet verilmektedir.

Hafta içi ve Cumartesi saat 08:00 – 12:00 arası yöresel serpme kahvaltı hafta sonu Pazar günleri ise saat 08:00 – 14:00 arası serpme kahvaltı servisi verilmektedir.

URFA SIRA GECESİ :

Şanlıurfa’da yüzyıllardan beri yaşanan ve günümüzde de yaygın olarak sürdürülen sıra geceleri, arkadaş gruplarının her hafta birinin evinde bir araya gelerek sohbet, oyun ve müzik icra ettikleri bir toplantıdır. Sıra gecelerinin vazgeçilmez ikramı çiğköftedir.

Cevahir Han’da sıra gecelerinizi istediğiniz gün ve zamanda şark odalarımızda düzenleyebilirsiniz.

Çarşamba, Cuma ve Cumartesi akşamları halka açık sıra gecelerimiz vardır. Ayrıca isteğe göre sıra gecesi düzenlenir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Rezervasyonlarınız için arayınız..
Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar
08:00 – 23:00
Rezervasyon Tel : +90 533 208 35 99

Bir önceki yazımız olan DHL KARGO başlıklı makalemizde dhl kargo numarası, dhl kargo şubeleri ve şanlıurfa dhl kargo numarası hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE
CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE
CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE
CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE
CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE
CEVAHİR HAN KONUKEVİ GUEST HOUSE

Henüz video eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Şanlıurfa Kablosuz İnternet Kıbrıs Üniversiteleri Beyaz Tesettür Kadın Giyim Kombinleri Yemek Tarifleri Urfa Web Tasarım İzmir Bayraklı Rent A Car Strafor Tabela