Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi

İŞ GÖRÜŞMESİNDE ETKİLİ KONUŞMA BECERİSİ

İŞ GÖRÜŞMESİNDE ETKİLİ KONUŞMA BECERİSİ

İş görüşmesinde etkili konuşma metod ve yöntemleri ile ilgili bilgi içeren yazımıza hoşgeldiniz. Bildiğiniz gibi artık genel itibari ile birçok firma kurumsal bir yapı anlayışı ile ticari yaşamlarını sürdürmektedirler. Dolayısı ile bu firmaların personel alım süreçlerinde de ciddiyet giderek artmaktadır.

Eğer bir şirket tarafından iş görüşmesi mülakatına davet almışsanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü artık kıyasıya rekabetin olduğu piyasada hayal ettiğiniz firmaya yüzlerce hatta binlerce insan başvurmaktadır. Ancak elinize böyle bir şans geçti ise son derece iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerektiğinin de altını kalınca çizelim. Bunun için bir takım ön hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Bakıldığında bunun için ilk ve en önemli adım etkili konuşabilmeyi becerebilmektir.

Kısacası bir iş görüşmesine gitmeden önce karşınızdaki kişi yada kişileri konuşmanız ile nasıl etkiniz altına alabileceğinizi ve sizin hakkında pozitif düşünmelerini sağlayabileceğinizi bilmelisiniz. Eğer bunu yapabiliyorsanız, diğer adaylardan bir adım öne geçmeyi başarabildiğini söylemek isteriz. Peki iş görüşmesinde etkili konuşma becerisi için nasıl bir yol izlemelisiniz?

Öncelikle son derece nazik, kibar ve vücut dilinide konuşmasına katmayık becerebilen biri olmalısınız. Bunun haricinde gündelik hayatta duraksama olarak kullandığımız eee, ıı, mmm gibi sözlerden uzak durmayı bilmelisiniz. Çok fazla yüksek sesle konuşmamalı, konuşmanız oldukça akıcı bir şekilde sürmelidir. Tüm bunlar olurken oldukça uzun ve anlamı bozuk cümleler kurmamaya da özen gösteriniz.

Karşınızdaki kişi size bir soru yöneltiyorsa mutlak suretle sorusu bitene kadar aklınızda nasıl bir cevap vermeniz gerektiğini tasarlamalısınız. Böylece cevap verirken duraksama ihtimalinizi de ortandan kaldırmış olmayı başaracaksınız. Size söz verilirken yada sözünüz bittiğinde gerekli teşekkürü etmeyide ihmal etmeyin. Kısa ve öz cevaplarınızı etkili kelimeler seçerek kullanırsanız şansınızı arttırcağınızı da unutmayın.

Bir önceki yazımız olan HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ? başlıklı makalemizde Hindistan Cevizi, Hindistan Cevizinin Faydaları ve Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Şanlıurfa Kablosuz İnternet Kıbrıs Üniversiteleri Beyaz Tesettür Kadın Giyim Kombinleri Yemek Tarifleri Urfa Web Tasarım İzmir Bayraklı Rent A Car Strafor Tabela