Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi

SURUÇ BELEDİYESİ

ADRES
Merkez/Suruç - Şanlıurfa
TELEFON
0 414 611 43 72
FAKS
0414 611 99 12
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

SURUÇ TARİHİ

Suruç, coğrafi konumu gereği neolitik dönemi canlı canlı ve sıcağı sıcağına yaşayan sayılı yerleşkeler arasında yer alır.

Tarih öncesi dönem dediğimiz insanların toplayıcılık- avcılıktan yerleşik hayata geçiş dönemi olarak adlandırdığımız neolitik dönem özelliklerini tümü görülür. Suruç ovası ve yerleşik olarak Suruç’ ta

Yapılan çeşitli kazılarda ve incelemelerde Suruç ovası ve çevresinin

4- zaman ortalarında oluştuğu ve ovanın dümdüz bir bataklık olduğu var sayılmaktadır.  Zamanla Urfa

Platosunu oluştuğu ve Suruç ovasının çokıre sonra suların çekilmesi sonucu dümdüz bir arazi ünitesinin oluştuğu genel kabul görmektedir.  Suların çekilip, bataklıkların kuruması ile birlikte yaşam alanların ortaya çıktığı ve ilk zamanlarında toplayıcılık ve avcılıkla uğraşan insanların zamanla ekim- dikim işine girildiği, bunun doğal bir sonucu olarak yerleşik hayata geçtiği gözlenmiştir.

Suruç, Mezopotamya – Sümer medeniyetini doğal bir uzantısı ve anatoliya medeniyetine geçişin durakları arasında yer almıştır.  Hatta Suruç ‘un Mezopotamya-  Anadolu – mısır üçlü medeniyetleri nden etkilendiği ve bu üç medeniyeti etkilediği genel kabul gören bir durumdur.

Yine Suruç her üç semavi dinin ve zebrahimi dininin yoğun yaşadığı ender yerleşiklerdendir.

Suruç sırtını Urfa platosuna dayamıştır.  Ön cephesi Suriye –Arabistan çölerine bakmaktadır.  Kuzeybatısında Fırat nehrinden serinliğini alır.  Fırat serinliğini sırtında dicleyi taşır.  Dümdüz- pürüsüz cildinden coğrafyasında- son derece verimli- albenisi yüksek verim ve üretim alanlarını barındırır.

Suruç ovasında tüm yapılar topraktandır- çamurdandır. Bu nedenle tarihi bilgi ve belgeleri taşa işlenmişliğinden, pek azdır. Zamanla yıkılıp gitmişlerdir- yetinmişlerdir. Ancak her şeye rağmen gerek höyüklerde yapılan kazı çalışmaları, coğrafik jeolojik-biyolojik incelemelerde çıkarılan sonuçlar tarihi hakında somut –elle tutulur bilgilerli önümüze sunmaktadır.

Suruç çeşitli kavimlerin yerleşim alanı olmuştur.  Mittanilerin M:Ö; 3000-2000yılları arasında Hurrillerin ve yerleşim alanıdır.  Daha sonra Ara millerin bölgeye yerleştiği görülür. Ara miler bölgede Bit-adini devletini kurmuşlardır.  Ve Suruç Bit-adin devletinin önemli yerleşim yerlerindendir. Ayni dönemde Haitilerinde bölgede boy gösterdiği görülür.

Suruç M.Ö -9 yüzyılda Asurların eline geçmiştir. Asur imparatorluğu med ve pers kavimler, inin ittifak sonucunda yıkımlısı üzerine Suruç uzunca bir dönem med imparatorluğunun denetimine girmiştir.  M.570 lı yıların sonuna doğru med imparatorluğunun yıkılışı yerine pers imparatorluğunu bırakması üzerine Suruç pers imparatorluğunun denetiminde kalmıştır.

Ayni dönemde Suruç’un yüzyıl kadar imparatorluğunun denetiminde kaldığı kabul edilmektedir. Çünkü bölgede babillerden kalma yer altı su kanaları mevcuttur ve keşfedilmeyi beklemektedirler.

HZ. İbrahim döneminde Suruç, seruç şehri diye anılmaktadır. Hz, İbrahim’in babasının adı Nahar olarak bilinir.  Naharlun babasının adı seruğ dur. Suruç zamanla söylene söylene Suruç olagelmiştir.

Suruç, roma imparatorluğu altındaki denetimi Roma imparatorluğunun ikiye bölünüp, doğu roma imparatorluğunun Bizans adını alması üzerine devam etti. Ve Suruç daha sonra Bizans imparatorluğu denetiminde bir yerleşim birimi olarak varlığını devam ettirdi. Bu dönemde önce Edessa ( Urfa)  sonra Kudüs krallığına bağlandı.

M.S. 700 lı yıllarında bölgede İslam orduları boy göstermeye başlar. Ve Suruç Hicri 466 yılında şeyh mesleme tarafından Haçlı orduları elinden alır.

1100 yıllarında Artukoğullarının eline geçen Suruç ayni yıllarda tekrar Haçlıların eline geçer.  Urfa kontu Bolvadidinin eline geçen Suruç M:S. 11. yüzyılda Ermenilerin eline geçer. Ermeni kontu philaters’ un kontıroluna giren kent 12 yüzyılın başlarında İslam orduları kumutanı imammedin zengi tarafından 1127 yılında geri alınır.  Zengilerin konturoluna girer. Sonra sırasıyla Eyyübilerin ve Harezmîlerin denetimine geçen şehir bir müddet Anadolu Selçuklularında egemenlik alanların içinde yer almıştır.

1251 yılında moğul istilasına uğrar.  Moğol komutanı Neşu-Rivan tarafında yağma ve talan edilir. Kıyımdan geçer. 1517 yılında, yavuz sultan selim’ in Kudüs seferi sırasında omsal topraklarına katılmıştır.

Osmanlı denetiminden önce Halep ilin sonra Urfa iline bağlı olarak yönetilmiştir.

30 Ekim 1918 de. Modras müterakkisinden sonra önce İngilizlerin ardında Fransızlar tarafında işgal edilmiştir.

5 Nisan 1920 tarihinden Fransızlar Suruç tan Suruçlular tarafından atılmıştır.

1921 Ankara antlaşması ile Suruç Türkiye toprakları içinde yer almıştır.

Bir önceki yazımız olan SİVEREK BELEDİYESİ başlıklı makalemizde adresi, iletişim ve siverek belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Şanlıurfa Kablosuz İnternet Kıbrıs Üniversiteleri Beyaz Tesettür Kadın Giyim Kombinleri Yemek Tarifleri Urfa Web Tasarım İzmir Bayraklı Rent A Car Strafor Tabela