Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi

Bayram Kime Geldi?

Hüseyin YEKTAŞ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Her köşe yazarı bayramla ilgili yazı yazarken,mutlaka eski bayramların daha bayram gibi olduğundan,her geçen yıl, bayramların daha da sönük geçtiğinden söz ederler. Onlar belki de şu yönlerden haklıdırlar. Bayramlarda özellikle çocuklar,diğer günlerden daha fazla değer verildiklerinin  farkın varırlar. Akraba çevresi genişse,bayram harçlıkları çok olur. Bununla almayı düşündükleri ve alamadıkları bir şey varsa, onu alma imkanına sahip olurlar.

Yılda iki dini bayramımız var. Bu bayramlar genelde çocuklara  ve fakirlere yarar derler ama artık çocuklar da bayramlardan eskisi gibi zevk alabiliyorlar mı ? Bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şey varsa ,biz çocukluğumuzda, bayramları bayram gibi yaşıyorduk. Bu konuda şimdiki çocuklar şanssız diyebilirim.

Ekonomi insanların davranışlarını etkiler oldu. Nerde eski amcalar. Nerede eski dayılar ?

Bayram öncesi banka önlerindeki kuyruklara baktığımda ,nereye gidiyoruz sorusu takılıyor aklıma.

Amcalar ve dayılar,banka borcu ile uğraşmaktan,bayramda çocuklara vereceği harçlığı düşünemiyor bile.

Ne oldu da bu durumlara düştük?  Bunun bir çok sebebi var. En başta lüks düşkünlüğü.” Onun var,neden benim yok”. Tüketim toplumu olduk. Yarın ne olacağım düşüncesi yok. Bu gün ne varsa yiyelim. Yarın aç kalsak da önemli değil. Bu bizim kültürümüzde yok. Benim hatırladığım kadarı ile,yama utanılacak bir şey değildi. Şimdi bir tane yamalı elbiseli  var mı çevremizde ? Tüketin bakalım. Nereye kadar ?

Bu hesapsızlığa dur diyebilmemiz için,herkesin ekonomist olması gerekir. Hesabını bilmeyen gider. O zaman ne bayram kalır ne seyran

Bayram kime geldi? Borç altında inleyen çiftçiye mi?  Yoksa siftahsız kepenk kapatan esnafa mı? Kirayı ödemekte zorlanan  memura mı? Bayram harçlığı yerine eline şeker tutuşturulan çocuğa mı? Onu siz takdir edin. Borç yiğidin kamçısı ise kimse yiğit olmak istemiyor.Bana göre borç yiğidin  azrailidir.

Bayram gelmiş neyime diyenlerin sayısının azalması,  bayramları bayram gibi yaşayabileceğimiz günlerin tekrar gelmesi dileği ile ,bayramınızı kutlarım. Kalın sağlıcakla.

HÜSEYİN  YEKTAŞ

Bir önceki yazımız olan DÜNYANIN EN ESKİ İNANÇ MERKEZİ başlıklı makalemizde balikligöl, göbeklitepe ve şanlıurfa hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
Bayram Kime Geldi? - 23 Eylül 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Şanlıurfa Kablosuz İnternet Kıbrıs Üniversiteleri Beyaz Tesettür Kadın Giyim Kombinleri Yemek Tarifleri Urfa Web Tasarım İzmir Bayraklı Rent A Car Strafor Tabela