Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi

Urfa’ya Göç Dalgası Ve Ekonomik Sonuçlarına Kısa Bir İzlenim

NİHAT MIZRAKLI

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Yaklaşık üç yıl önce başlayan Suriye olaylarının hiç kuşku yok ki en fazla etkilediği şehir Şanlıurfa oldu. İl merkezi ve ilçeleriyle hemen yanı başındaki savaşı hem canlı gözlerle izledi hem de aynı canlılıkla sıkıntılarını yaşadı. Urfalılar komşularının kavgasını istemediği gibi ölüm ve acı olaylarında içi sızlayarak el atmış durması için çaba sarf etmiştir.

Ancak konu bunla sınırlı kalmıyor. Bölgesel olarak savaşın yarattığı bu dalgalanma ekonomik olarak çok farklı etkilerde bulunmuştur.

Öncelikle Göç dalgasıyla birlikte oluşturulan çadır kent sistemi ve türevleri yeni bir ekonomik alan yaratmış oldu: çadır ve barınma hizmetlerine göre konteynırlar  ve buralarda barınacak insanlara gıda sağlanmıştır. Bunlardan konteyner ve çadır  sağlanımı için Urfa’da gerekli ve yeterli alt yapı bulunmadığından yada yetersiz kaldığından ekonomik verimliliği ve içe dönüklüğe yol açmadı. Yani Urfa kentinin ekonomisi bu verimlilikten faydalanamadı. İkinci alan olan gıda sağlamada ana dağıtımcı ve doğrudan sağlama yapan değil daha çok yemek firmalarının taşeron tarzı ilişkilenmeleriyle verim elde etmeye çalıştı. Dahası 200 binleri geçen göç dalgasının toplu yaşam alanlarına ilişkin hiçbir ihale hiçbir girişimcilik Urfa merkezli yapılmadı. Böylelikle savaşın yarattığı dalgalanmadan ekonomik üretim artırımı ve rotatiflerin deviniminin artırmadı, Urfa için normal ekonomik seyir ve rölanti ekonomi hakim oldu.

Daha analizci yaklaşımla ele alınır ve gözlemler irdelenirse ilk yansımaların barınma alanında ikincisinin beslenme ve üçüncüsünün de uyum alanında yaşandığını görmeden edemeyiz.

Barınma sorunlarının çadır kent dışında ve  ötelerinde bir dağılım etkisi yaşadığını, şehir merkezi ve ilçelerine  ve de köylerine dağılma ve yerleşme yaşandığını gördük. Bunun anlamı yerel halk için tüketim marjının artması tüketime katılan nüfusun artmasıdır. Yani yeni artı bir üretim ve verim olmadan tüketime yeni nüfus katılım ile sonuçlanmıştır. Haliyle, Urfa insanları öncelikle ekten ve artı konut sunumlarını yaparken daha sonra rant esaslı konut sunumuna dönüştürdüler. Konut sunumu zorunlu hale geldiğinde Urfa’da bir anda barınma meskenlerinde doluluk patlaması yaşandı ve bu sanal olarak yeni konut ihtiyaçlarına yanılgısına yol açtı. Konut üzerindeki etkisi kira ve fiyatlarda artış olarak gözlemlenirken sanal dolulukla harekete geçen sanal konut üretim kanalları gaza bastı ve konu çok geçmeden arz fazlasına dönüşecek hale gelmiş oldu.

Özetle sanal doluluk sanal fiyatlanmaya yol açtığından klasik ekonomiden buna şişkinlik yada balon etkisi adı verilen bir fiyatlanmayı yaşatmıştır. Fiyat yüksekliği talebin gerçekleşmesini engellemiş ve konut arzı yerinde saymıştır.

Sanal doluluk bir şekilde görünmez biçimde yer değiştirirken talebe yol açmamış aksine arz fazlasına sebep olduğundan konut sayısının atmış olduğundan fiyatlar yerinde saymış iş adamları ve müteahhitlerin artan maliyete rağmen ödem dengesinde sıkışmasına zorlanmasına yol açmıştır.

Beslenme ve yaşamsal varlığını sürdürme ilk başlarda tanıdıklar, dostlar ve yardım kuruluşları ile sağlansa da yetersiz kalmış ve süregiden iş alanlarına üretim ve sosyal alanları inişler başlamıştır. Dilencilik ,hamallık, en basit girişilen alanlar olurken geçmiş yaşamlarından edindikleri iş tecrübesiyle kimi mesleki uzmanlık alanlarına girişimcilikte bulunma, nakliye ve inşaat alanlarında çalışma alanlarına kayılmıştır. Önce hamalların ucuz iş gücü olarak rakip hale geldikten sonra ,  inşaat sektöründe ucuz işçilikte ve diğer bir çok alanda ucuz maliyet imkanları olarak üretim ve iş alanlarına katıldıkları için iş ve işveren arasındaki dengeyi ve ekonomik adaleti bozmuş yerleşik halk çalışanı için bir işsizlik bunalımına yol açmıştır. Sonuç yerel ekonominin düşüş seyri olarak görülebilir.

Sosyal alana katılma dil ve kültürel farklılıkla ilgili olduğundan farklı bir yaşam biçimi olarak daha çok yerel halkın hareketli olmadığı yer ve saatlerde bulunma eğilim, göçmen kitlenin ayrı kümeleşme,  ayrı davranış göstermesine yol açmıştır. Daha çok Urfa’nın en işlek yerleşkesi olan bahçeli evler ve yakın semtlerinde yerleşmeleri hareket akanlarına buraları olarak göstermeleri bu semtlerin yerel halk için gezilecek etkinlikte bulunacak alanlar olmaktan çıkmasına sebep olduğu gibi, riskli ve şiddet olaylarına gebe hale getirmiştir. Şiddet, uyuşturucu, yankesicilik, çetecilik ve özellikle fuhuşa dönük karşılıklı girişimler suç oranı ve merkezini Urfa merkezi olarak odaklandırmıştır. Bu döngü içerinde hareket eden ekonomi ise kirli para olarak şehrin merkezinde etkili hale gelmesine sebep olmuştur.

Şimdilerde olgunlaşmasını yaşayan bu etkiler gelecekte daha fazla sorunlara sebep olacağının sinyallerini veriyor. Özelikle ikinci nesillerin daha öfkeli ve daha gruplaşmış olarak karşıt hale gelmesiyle açı çatışmalı haller yaşanabilir. Kültürel ve dilsel farklılık bir şekilde azalmaz ise bu daha ayrıksı bir ekonomi ve ilk farklı arz talep denklemi içinde ivme sağlayabilir. Urfa’nın yetersiz sanayi üretim ortamı kilitlenmeye meylettiğini şimdilerde görür gibiyiz. Sanayiciler ve üretim odaklı merkezler üzücü olsa da, hala süreci kavramamışlardır. Geçmiş yapıları ve dengelerle çalışmasını sürdürmeye çalışıldığı düşünülürse ihtiyaçlara cevap verememenin sıkıntısıyla Urfa’nın daha bir darboğaza girmesine sebep olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Şanlıurfa Kablosuz İnternet Kıbrıs Üniversiteleri Beyaz Tesettür Kadın Giyim Kombinleri Yemek Tarifleri Urfa Web Tasarım İzmir Bayraklı Rent A Car Strafor Tabela